تبلیغات
کانون فرهنگی هنری شهید مطهری
 
 
 
شهر سرخنکلاته

میلاد حضرت علی اکبر مبارک باد

نویسنده : رابط فرهنگی | تاریخ : 03:37 ب.ظ - دوشنبه 19 خرداد 1393

الگوى شجاعت و ادب، علی اکبر          ****          دردانه فاطمى نسب، علی اکبر
فرزند یقین ز نسل ایمان بود       ****          پرورده دامن کریمان بود
آن یوسف حُسن، ماه کنعانى‏           ****          در خلق و خصال، احمد ثانى
آن شاهد بزم، سرو قامت          ****           دریا دل و کوه استقامت

دیر زمانی است که جوانان کشورهای اسلامی، که از تابش وحی و زلال‏ معارف ناب الهی بهره می‏برند، با شیوه‏های گوناگون و متنوع دشمن ‏در راه زنی فکر و فرهنگ رو به رویند .

پیروزی انقلاب اسلامی ایران ، این حساسیت ناپیدا را به صورت‏ آشکار در آورد و سر دمداران استکبار را به اظهار نظر شفاف‏ وا داشت.
امروز دشمن به خوبی دریافته است که ما جوانان با ویژگی‏هایی‏همانند آرمان خواهی، عدالت‏ طلبی، عشق به باورهای آسمانی و علاقه‏ به رهبران مذهبی، لشکرهایی به هم فشرده و آماده کار زاریم. ازاین رو، ایجاد تردید در باورهای آسمان زاد ، تزریق فرهنگ بیگانه ‏با نمایش آداب و رسوم و شیوه‏های زندگانی آنان ، کوشش حساب شده‏ در کنار زدن چهره‏های مورد علاقه مردم به ویژه جوانان ، پرورش روحیه‏ ذلت و خواری و بیگانه ساختن ما با الگوهای شایسته فرهنگ اسلامی‏ و ارائه الگوهای ساخته شده از آن سوی مرزها به عنوان معجزه ‏آفرینان خوشبختی و سعادت و رفاه را در دستور کار خود قرار داده اند  تا بدین وسیله دست‏ یکایک ما را از دستان پرمحبت اسوه‏ های صداقت ‏پیشه و راستین در آورده و دل و دیده مان را از آموزه‏ های ناب‏ دینی تهی گرداند. غافل از آنکه نسیم سعادت بخشِ معارف الهی وسخنان قدسی پیشوایان محبوب ما، به سان کیمیایی  گران سنگ، دلهای ‏آگاه و بیدار همگان را از غبارها پاک ساخته و مانند آینه محل ‏پذیرش آفتاب هدایت می‏گرداند.

ما جوانان به دنبال الگویی هستیم که نخست هم‏ سن و سالمان باشد و (در ادامه مطالب بخوانید)


همانند ما در طوفان جوانی بوده و در نشیب و فراز حوادث حضور داشته باشد. معصوم نباشد;  زیرا با ما فرق خواهد کرد و در بحران های اجتماعی سیاسی و حتی اقتصادی درگیر شده باشد تا به ‏خوبی او را همانند خود بدانیم و از شیوه زندگانی ، روش برخورد او با دیگران، چگونگی سخن گفتن ، شهامت ، شجاعت ، دلیر  ردی و بی‏ باکی وی برای خود سرمشق بگیریم و او را نمونه ‏ای تمام عیار برای ‏امروز و فردای زندگی خود بدانیم.
دفتر زندگانی چنین الگویی را به ما نشان داده چه کسی از حضرت علی اکبر جوان رعنای امام حسین  بهتر ؟

حضرت علی اکبر(ع) یازدهم شعبان سال 33 هجری قمری در شهر مدینه به دنیا آمد. پدر بزرگوارش امام حسین(ع) سومین پیشوای شیعیان جهان و مادرش لیلا دختر ابی مره بود. ایشان سال های کودکی و نوجوانی را در محضر سیدالشهدا(ع) بهترین بنده و برگزیده ی خدا رشد و پرورش یافت و بدین ترتیب با حقیقت اسلام راستین، سیره ی پیامبر(ص) و امامان معصوم آشنا شد.

حضرت علی اکبر(ع) سراسر عمر کوتاه اما پربرکت خویش را چون سربازی فداکار در خدمت پدر بزرگوارش بود و ایشان را همواره در انجام رسالت الهی خود، یاری می کرد.

ایشان با ایمان و اعتقاد راسخی که به حقانیت امام حسین(ع) داشت، در قیام بزرگ عاشورا با شجاعت و صلابتی بی نظیر، در برابر دشمن دین و حقیقت ایستاد و به همراه دیگر شهدای این قیام بزرگ، پایه های کاخ جور و ستم امویان را به لرزه واداشت و بدین ترتیب با خلق حماسه یی جاوید، اسلام راستین را از گزند دشمنان حفظ کرد.

 

سرانجام حضرت علی اکبر(ع) روز عاشورا در صحرای کربلا و در جریان قیام بزرگ امام حسین(ع)، پس از رشادت ها و از خودگذشتگی های بسیار در دفاع از حجت الهی و امام زمان خویش به شهادت رسید و درس ایثار و فداکاری را به همگان آموخت و الگویی شایسته از یک جوان مسلمان را ترسیم کرد. روز تولد این آموزگار شهادت و شجاعت را روز جوان نامیدند، تا جوانان این مرزو بوم برای پیمودن مسیر پرفرازونشیب زندگی، ایشان را سرلوحه زندگی خود قرار دهند.

دوره ی جوانی که با ایجاد تغییر و تحول جسمی و روحی بسیار در افراد آغاز می شود، تمایلات جدیدی در نهاد آنها به وجود می آورد. این دوره روزگاری سرشار از سرزندگی، نشاط، هیجان و امید است.

شناخت ویژگی های این مرحله ی حساس از زندگی و آشنایی با چالش ها و خطر هایی که جوانان را در این برهه تهدید می کند، می تواند راهگشای مناسبی برای گذر از این دوره ی سرنوشت ساز باشد.

جوانان به عنوان آینده سازان و سرمایه های گرانقدر هر جامعه ای از اهمیت خاصی برخوردارند، جوان متخصص و متعهد قادر است با نیرو و انگیزه ی خود هر مانع و سدی را از پیش روی بردارد و قله های پیشرفت و توسعه را یکی پس از دیگری فتح نماید.

بزرگان دین اسلام، جوانی را یکی از نعمت های باارزش الهی و از سرمایه های بزرگ زندگی بشر می دانند، که فرد با بهره بردن از این فرصت می تواند، سعادت دنیا و آخرت خویش را تضمین کند.

در پایان با گذری کوتاه بر چند حدیث از بزرگان دین در ارتباط با اهمیت دوره ی جوانی، ره توشه یی ارزشمند از این سخنان حکیمانه را ذخیره ی راه پر فراز و نشیب مان می کنیم:

حضرت محمد(ص)فرمودند: «خداوند متعال، به وجود جوان عبادت پیشه بر فرشتگان می‏نازد و می‏فرماید: بنگرید این بنده مرا! به خاطر من از شهوت خویش دست کشیده است

ایشان در جای دیگر می فرمایند: «هر کس در جوانی اش بیاموزد، آموخته اش مانند نقش بر سنگ است و هر کس در بزرگ سالی بیاموزد، مانند نوشتن بر روی آب است

همچنین ایشان در حدیث دیگری فرمودند: «خدای تعالی در شگفت است از جوانی که غرور جوانی ندارد

امام صادق(ع) در این باره فرمودند: «هر جوان مومنی که در جوانی قرآن تلاوت کند، قرآن با گوشت و خونش می‏آمیزد و خداوند عزّوجلّ او را با فرشتگان بزرگوار و نیک قرار می‏دهد و قرآن نگهبان او در روز قیامت، خواهد بود

برگرفته از: کتاب حضرت علی اکبر از ولادت تا شهادتبرچسب ها : کانون فرهنگی هنری شهید مطهری سرخنکلاته , سرخنکلاته , روز جوان , حضرت علی اکبر ,
 

آخرین مطالب

» تبریک به کانون السابقون ( یکشنبه 14 دی 1393 )
» هفته وحدت گرامی باد ( شنبه 13 دی 1393 )
» دومین طرح ملی جواد آل طاها(ع) ( جمعه 7 آذر 1393 )
» مراسم قوم بنی اسد ( پنجشنبه 15 آبان 1393 )
» برگزاری همایش شیرخوارگان حسینی ( جمعه 9 آبان 1393 )